Keď Fourcade sám seba nazýva idiotom, aneb o pretekov bez nábojov

Ako prvá biatlonistov v histórii získal šiesty veľký krištáľový glóbus za sebou. Z dvadsiatich šiestich pretekov stál dvadsaťdvakrát na pódiu, rekordných štrnásť z nich vyhral.

“To je oveľa viac, než by som kedy dúfal, že môžem v jednej sezóne dosiahnuť,” usmieval sa Francúz.

Posunul aj svoju vlastnú hranicu v počte získaných bodov za jednu sezónu – aktuálne na 1322 bodov. “Nepamätám si, že by v biatlone niekto takhle dominoval. Ani Björndalen nie, “tvrdil už v Novom Meste šéftréner slovenskej reprezentácie Ondřej Rybář.

O Francúzova dominanciu vlastne svedčí aj nedeľné hromadný závod, ktorý vzbudil toľko vášňou.Každý druhý biatlonistov, ktorý by do závodu vošiel bez nábojov, by sa najskôr na strelnici psychicky zosypal. Nie tak Fourcade.

Tahle stupídny chyba ho nevykoľajil, naopak, ešte viac ho nakopla a on potom svetu ukázal, že je naozaj najlepší.

Čo presne sa v nedeľu stalo ?

Fourcade prišiel na úvodnú streľbu, zaľahol a už už sa chystal zastrčiť zásobník do zbrane, keď si všimol, že v ňom nemá náboja.

Hocikto by spanikáril, Fourcade sa ale otočil a hneď zdvíhal ruku, aby o zásobníky požiadal. Žiadna reakcia rozhodcov ale hráte bez manipulačných poplatkov neprišla.Francúz vstal a znova zdvihol ruku, potom ešte raz, načo mu do ruky pristál zásobník od jeho francúzskeho trénera.

“Jednoducho – som idiot, pred štartom som si zásobníky zabudol dobiť,” smial sa potom na tlačovej konferencii . V tej chvíli už vedel, že ho o víťazstvo nič nemôže pripraviť. “Na trati som ale pochyboval. Vedel som, že to určite nebolo správne a že ma možno diskvalifikujú, “priznal.

Najskôr aj preto sa ale zvyšku sveta snažil demonštrovať, že by to bolo chyba. “Chcel som všetkým ukázať, že to bol môj deň.A že ak sa rozhodnú zobrať mi víťazstvo, viem, že som vo svojom srdci vyhral, “nechal sa počuť.

Veď kvôli tejto chybe odchádzal zo strelnice s 21 sekundovou stratou, teda podobnú stratou, ako keby putoval na trestné kolo. Napriek tomu späť na štadión už opäť prichádzal na prvom mieste. Znovu vybielil všetkých päť terčov, potom mu na strelnici upadli okuliare, ale on ďalej pokračoval v perfektnom závodu.

Ani raz už potom neminul, a zatiaľ čo sa nemecký tréner Rusov Ricco Gross dožadoval jeho vylúčenia, on upaľovali za štrnástu výhru tejto sezóny.

Dlhé minúty po pretekoch sa potom čakalo na slávnostné vyhlasovanie.U rozhodcov sa zastavili aj nemeckí tréneri, ktorí tiež najprv predali protest a asi by uspeli. Po debate so Simonom Schemppom – mužom, ktorý by v prípade diskvalifikácie Fourcade získal malý glóbus, ale protest stiahli.

“Bol to jeden z najbláznivejších dní mojej kariéry. Nemal som zásobníky, stratil som okuliare, závod plný stupidita. Mal som obrovské šťastie a chcel by som poďakovať nemeckému tímu a Simonu Schempp, ktorí sa nakoniec rozhodli neprotestovat. Je to z ich strany veľkej gesto a smekám pred Unibet mobilné stávky  nimi klobúk.Dneska by si zaslúžili viac než malý krištáľový glóbus, “povedal Francúz na tlačovej konferencii.

Svoje rozhodnutie nevylúčiť Fourcade potom vysvetľovala aj Medzinárodná biatlonová únia.

” Na prvý streľbe zdvihol Martin Fourcade ruku a podľa pravidiel žiadal o pomoc: Nemal náboja vo svojom zásobníku. Na jeho prvú výzvu nikto z rozhodcov nereagoval. Znova teda volal na rozhodcov a vstal, ale nikto neodpovedal. Stál, aby mohol od rozhodcov dostať podľa pravidiel zásobník do ruky, ale francúzsky kouč mu ho hodil.Toto normálne nie je podľa pravidiel povolené, však jury rozhodla, že Fourcade urobil všetko podľa pravidiel a bolo by drsné diskvalifikovať ju za chybu jeho kouča, “znelo vo vyhlásení.

Dôležitejšie ale asi v tú chvíľu bolo, že od protestu upustila nemecká reprezentácie.

I love you all !!!! !!!!!!!!!

Príspevok zdieľaný Martin Fourcade (@martinfourcade),

Keby tak neurobila, Fourcade by najskôr vo svoje sezóne snov o malý glóbus a štrnástej víťazstvo prišiel.A na večernom slávnostnom vyhlásení by sa určite tak neradoval.